Organik ve Doğal Arasındaki Fark Nedir ?

23/02/2017

ORGANİK ve DOĞAL ürün arasındaki farklar ve kavram kargaşasının aydınlatılması…

Sentetik gıdalar (katkı maddesi içeren gıdalar) hayatımızın tüm alanlarında rol oynadılar, çünkü dünya nüfusunun ve sanayileşmenin artması ile sentetik gıdaların yapımına olanak sağlandı. Çok şükür henüz sentetik gıda hapları yiyip içme noktasına gelmedik. Peki ben her şeyin doğalından tüketmek istiyorum. Mesela dalından koparıp yediğim elma gibi veya bahçemden topladığım domatesleri yemek gibi. Aslında bu cümleleri söylerken doğallık kelimesini hiçbir katkı maddesi içermeyen, hiç bir kimyasala maruz kalmayan gıdalar olarak görürüz. İşte burada firmaların pazarlama stratejileri başlamıştır.

organik tavuk

Tavuk mu organik yoksa yediği yemler mi ????

Doğal ve Organik kelimeleri çoğu kişi tarafından aynı anlamı taşıdığı düşünülmekte ve bu da bazı karışıklıkları ortaya çıkarmaktadır.

Doğal kelimesi ; kelimeden de anlaşılacağı üzere doğada bulunan, doğal olarak yetişen anlamındadır.  Yani hiçbir şekilde katkı maddesi ya da kimyasal içermez diyemeyiz. Bu konuyu şu şekilde açıklamak isterim; Üretiminde hiçbir kimyasal gübre ve katkı maddesi kullanılmadan, doğada kendiliğinden yetişen gıdalardır. ”Peki organik olmaz mı ?” diyenlere de şunu söylemek isterim; Doğal ürünlere sanayi dumanı bulaşabilir aynı zamanda yan tarlada kullanılan kimyasalların da rüzgar aracılığıyla gelip bulaşma riski vardır. 

Organik ürünler ise; topraktan tüketimine kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı bir üründür. Organik ürünlere hiçbir şekilde kimyasal ve katkı maddeleri bulaşmaz.

Organik ürünün paketinde T.C. Organik Tarım logosunu görüyorsunuz… Organik ürünler mevzuata uygun şekilde ve bakanlık tarafından yetkilendirilen kuruluşlar tarafından denetlenip sertifika verilerek üretilir. Aslında bu süreç kısa gözükse de organik ürün yetiştiriciliği uzun ve kapsamlı bir süreçtir.  Bizlerin görevi  sizlere burada doğal ve organik ürünleri tanıtmak ve sizleri bilinçlendirmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir